تشک طبی برای دیسگ کمر

چند وقت پیش برای تخت خوابتان تشک خریدید؟ به ۱۰ سال می‌رسد؟ ۱۰ سال یعنی ۳۶۵۰ شب! ما در طول شب ۴۰ مرتبه تکان می‌خوریم و در طول ۱۰ سال، ۱۵۰ هزار مرتبه روی بالش و تشکمان جابه‌جا می‌شویم. این حرکات فیزیکی سبب سایش و فرسودگی تشکمان می‌شوند. پس از ۱۰ سال، ۲۵ درصد از کیفیت بهترین نوع تشک‌ها و عالی‌ترین مارک‌ها کاسته می‌شود و این میزان درباره تشک‌های با کیفیت پایین‌تر ۷۵ تا ۱۰۰ درصد است. آمار نشان داده درصد زیادی از کسانی که تشک می‌خرند، از خرید خود ناراضی‌اند.
وقتی تشک شما نامرغوب باشد به دنبال خود ناراحتی‌های کمر، ستون فقرات و ناراحتی‌های خواب را به همراه می‌آورد. پس بهتر است برای سلامت خود مقداری هزینه کنید.

کی باید تشک را عوض کنیم؟
• اگر روی تشکتان فرورفتگی یا برجستگی می‌بینید، نشانه سایش مواد داخل تشک است.
• کف دو دستتان را روی تشک بگذارید و فشار دهید. آیا کف دستتان فرو می‌رود؟ در یک تشک سالم،‌ مواد داخلی در برابر فشار دست شما مقاوم‌اند و فرو نمی‌روند.
• روی تشک دراز بکشید. آیا این احساس را دارید که داخل تشک فرو می‌روید؟مراقب باشید یک تشک فرسوده می‌تواند به ماهیچه‌های کمر و ستون فقرات شما آسیب‌های جبران‌ناپذیری بزند.
• کنار تخت بنشینید. آیا وقتی بلند می‌شوید، ‌تشک حالت اولیه خود را پیدا می‌کند یا فرو رفته می‌شود؟ هرگونه علامت سایش به معنی نامناسب بودن تشک شماست و برای جلوگیری از بروز ناراحتی‌های جسمانی لازم است هرچه زودتر آن را عوض کنید.

چگونه تشک خوبی انتخاب کنیم؟
کیفیت خواب شما به کیفیت تشک و بالش شما وابسته است. تشک خوب تشکی است که سبب آرام شدن بدن شما و شل شدن عضلات‌تان شود و در عین حال، ستون فقرات شما روی آن احساس راحتی کند. عقاید و ایده‌های متفاوتی در مورد یک تشک خوب وجود دارد. این بار قصد داریم درست و غلط بودن این عقاید را با هم بررسی کنیم:

۱) آیا تشک سفت بهتر از تشک نرم است؟

بله. تشک سفت بهتر است. به شما کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید و در عین حال دچار کمردرد نشوید اما توجه داشته باشید هرگز تشک خیلی سفت نخرید به‌خصوص اگر عادت دارید به پهلو بخوابید.

۲) اگر به لاتکس حساسیت دارید، آیا هیچ‌وقت نمی‌توانید تشکی از این جنس بخرید؟
اصلا لاتکس در داخل تشک به کار رفته و ارتباط مستقیم با پوست شما ندارد. روی هیچ تشکی نوشته نشده است ابتدا یک شب روی آن بخوابید. اگر اثری از آلرژی به لاتکس مشاهده کردید تشک خود را عوض کنید! با این حال اگر گمان می‌کنید ممکن است دچار آلرژی شود، بهتر است تشکی از جنس لاتکس نخرید.

۳) آیا هر ۱۰ سال یک بار باید تشک و کفی تخت را عوض کرد؟
بله بهتر است که هر دو را با هم عوض کنید. کفی که ۱۰ سال عمر داشته باشد مطمئنا استحکام خود را از دست داده است.

۴) آیا هنگام خرید باید تشک را امتحان کرد؟
بله. حتما باید روی تشک خوابید. در صورتی که حس می‌کنید گردنتان داخل تشک فرو می‌رود، تشک سفت‌تری را انتخاب کنید. سر و گردن روی تشک باید وقتی به پهلو می‌خوابید، کاملا صاف بماند.

۵) آیا برای تخت دو نفره می‌توان از دو تشک یک نفره استفاده کرد؟
خیر. تشکی که انتخاب می‌کنید باید با وزن و قد شما هماهنگی داشته باشد. (۲۰ سانتی‌متر بلندتر از قد) برای تخت‌های دو نفره تنها در صورتی باید دو تشک گرفت که وزن افراد تفاوت فاحشی با هم داشته باشد. برعکس توصیه می‌شود همواره برای تخت‌های دو نفره از کفی‌های یک نفره استفاده شود.

۵ نکته مهم
هرچند وقت یک بار تشکتان را سروته و پشت و رو کنید تا تمامی فشار روی یک نقطه نباشد و تشک‌تان پیش از موقع فرسوده نشود.

در بازار تشک‌های ضد باکتری و ضد کنه و… وجود دارد. بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید و از این تشک‌ها بخرید تا سلامت شما در امان باشد.? هرگز تشک را تا نکنید زیرا ساختار سلولی آن شکسته شده و سبب فرسایش زودهنگام آن می‌شود.

تشک را مستقیم روی محلی که هوا از زیر آن رد و بدل نمی‌شود، قرار ندهید.? روی تشکتان حتما ملافه‌ای پهن کنید تا از کثیف و لک‌دار شدن آن جلوگیری کند. از سوی دیگر ملحفه جلوی سایش پارچه روی تشک را خواهد گرفت و به این ترتیب عمر تشک شما بیشتر خواهد شد.

چه موقع نیاز به یک تشک جدید دارم؟
برخی از نشانه هایی که خبر از لزوم تهیه یک تشک جدید می دهند، به شرح زیر می باشند:

وقتی از خواب بیدار می شوید درد خفیفی را در کمر خود احساس می کنید و تصور می کنید که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت نکرده اید.
در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق های هتل خیلی بهتر و راحتتر از خانه خود می خوابید.
تشک شما دچار سائیدگی و پارگی های قابل رویت است.
فرو رفتگی و برآمدگی های ناخوشایندی در تشکتان ایجاد شده.

تشکی را بخرید که مناسب شماست
پیش از اینکه به فروشگاه بروید و مشغول خرید بشوید، ابتدا باید بدانید که نیاز شما در زمان خواب چیست. یک لحظه صبر کنید و در مورد شیوه زندگی خود فکر کنید؛ موقعیت بدن خود را بسنحید؛ در چه وضعیتی احساس راحتی می کنید؟ بعد به فضایی که در اختیار دارید فکر کنید. اگر متاهل هستید حتماً با همسرتان به خرید تشک بروید. این مهم است که تشکی را خریداری کنید که هم نیازهای شما را برآورده سازد و هم همسرتان در آن احساس راحتی و آرامش داشته باشد.

راحتی
دوره آن وقتی که می گفتند تشک حتماً باید سفت باشد به سر آمده. تحقیقات گویای این مطلب هستند که تشک های معمولی نسبت به تشک های سفت توانایی بیشتری در مهار کردن کمردرد دارند. یک تشک خوب تکیه گاه مناسبی برای بدن – از سر تا پا – است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می دارد. در حین انتخاب بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن، و کمر بر روی تشک دقت کنید چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد. اگر نتوانید به راحتی وزنتان را به آن تکیه دهید، پس از مدتی دچار کمردرد می شوید.

دوام
کیفیت مواد به کار رفته مهم است. شاید برای خرید ستی که دارای کیفیت بهتری است مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. با این کار نه تنها مدت زمان بیشتری می توانید از آن استفاده کنید بلکه بدنتان نیز در آرامش کامل به سر می برد.

فضا
اگر تشک خیلی کوچک باشد، آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می گیرد. یک فرد سالم در حدود ۶۰-۴۰ مرتبه در طول شب غلت می خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکتی داشته باشید.

جنس
کدام بهتر است؟ فوم، هوا، آب، لاتکس؟
این چهار ماده در ساختن تشک کاربرد فراوانی دارند و در حال حاضر نمونه های فوم فروش خوبی دارند. در رتبه بعد تشک های هوا قرار می گیرند که میزان سفتی آنها را می توان با یک کنترل از راه دور که به پمپ هوا متصل است تنظیم نمود. تشک های آبی نیز طرفداران خاص خودشان را دارند و استفاده از آنها شما را به یاد شب های فراموش نشدنی پیک نیک می اندازد. آخرین مدل هم نمونه های لاتکس هستند که فرق آنچنانی با انواع تشک های فنری ندارند. به هر حال تا زمانیکه خودتان شخصاً آنها را امتحان نکنید، نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید.

تشک های پشمی: امروزه انواع ضد حریق آنها هم موجود می باشند و مناسب استفاده در چهار فصل هستند.

نخ های آلی: همانند پشم سازگار با محیط زیست هستند با این تفاوت که بخودی خود قابلیت ضد حریق بودن را ندارند و تنها با افزودن مواد شیمیایی می توان این قابلیت را به آنها اضافه کرد. اگر نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارید، پیش از خرید این نوع تشک ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

لاتکس طبیعی: هسته اصلی تشک می تواند هم از فنر هم از فوم های انعطاف پذیر باشد. انتخاب بین این دو گزینه می بایست بر اساس راحتی و ترجیح شخصی صورت پذیرد؛ اما اگر قصد خرید یک تشک لاتکس با هسته فوم را دارید، بهتر است از فوم طبیعی استفاده کنید تا مواد پلی اورتان که دارای ترکیبات نفتی هستند در آن وجود نداشته باشند.

تشک باید سفت باشد یا نرم؟
من این سوال را با یک ارتوپد در میان گذاشتم و او پاسخ داد: تشک باید به اندازه ای سفت باشد که ستون مهره ها روی آن در “وضعیت عملکرد” (یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد) قرار بگیرد. اگر تشک آنقدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود و یا آنقدر نرم باشد که کمر بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمردرد می شود.

گارانتی
تقریباً هر مشکلی که شامل گارانتی بشود و براساس استفاده ناصحیح مصرف کننده ایجاد نشود. در همان یک ماه اول خودش را نشان می دهد.

نکاتی پیرامون مراقبت و نگهداری صحیح از تشک

اجازه ندهید بچه ها از آن به جای تشک آکروبات بازی استفاده کنند.
هر ۶ ماه یکبار آنرا این رو و آنرو کرده و سر و ته نمایید.
هر ۳ ماه یکبار هم از عرض و هم از طول ضربه های آرامی را به قسمت های مختلف آن وارد کنید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت هارمونی می باشد